Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall tillverka och försälja företrädesvis kemiska produkter samt att förvalta fast och lös egendom ävensom att idka annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 347 532 | 1 378 333 | 1 455 393 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 53 875 | 8 434 | 16 017 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 38 587 | 38 994 | 31 711 |
| Årets resultat (tkr) | 102 311 | 102 940 | 7 458 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 785 493 | 1 812 150 | 1 883 420 |
| Antal anställda | 339 | 338 | 337 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 347 532 | 1 378 333 | 1 455 393 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 53 875 | 8 434 | 16 017 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 38 587 | 38 994 | 31 711 |
| Årets resultat (tkr) | 102 311 | 102 940 | 7 458 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 921 204 | 1 101 387 | 1 245 482 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 864 289 | 710 763 | 637 938 |
| Tillgångar (tkr) | 1 785 493 | 1 812 150 | 1 883 420 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 638 039 | 535 728 | 432 788 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 761 044 | 853 157 | 946 750 |
| Avsättningar (tkr) | 19 990 | 23 550 | 23 476 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 366 420 | 399 715 | 480 406 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 785 493 | 1 812 150 | 1 883 420 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 998 | 4 914 | 4 852 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 213 468 | 208 801 | 213 057 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 102 554 | 103 413 | 97 890 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 339 | 338 | 337 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 975 | 4 078 | 4 319 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 944 | 938 | 937 |
| Vinstmarginal | 4.0% | 0.6% | 1.1% |
| Soliditet | 66.4% | 63.5% | 59.2% |
| Kassalikviditet | 224.1% | 165.7% | 121.1% |
Inovyn Sverige AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är INOVYN FINANCE PLC och koncernmoderbolag är Ineos Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall tillverka och försälja företrädesvis kemiska produkter samt att förvalta fast och lös egendom ävensom att idka annan därmed förenlig verksamhet.